חימום תת רצפתישלא כמו בארה”ב ואירופה, בהן שיטת חימום תת רצפתית זוכה לפופולאריות רבה, בישראל מרבית הבתים משתמשים במהלך תקופת החורף בפתרונות חימום נפוצים ומוכרים יותר, לרבות תנורי חימום, רדיאטורים ומזגנים. למרות זאת, על סמך פרסומים של ארגונים “ירוקים”, גופים ממשלתיים ומשרדי אנרגיה ואיכות הסביבה מן השנים האחרונות, ניכר שמערכות חימום תת רצפתיות עדיפות על פני מערכות חימום נפוצות ואף מתבררות כשיטה היעילה והחסכונית ביותר לחימום הבית. אז אם אתם מתכננים בתקופה הקרובה לבנות או לשפץ את הבית והינכם מתלבטים איזו מערכת חימום להתקין בה, כדאי שתקראו מאמר זה.

חימום תת רצפתי – מהו ?

מערכת חימום תת רצפתית פועלת באמצעות מערך של גופי חימום חשמליים (כבלים/יריעות) או צינורות מים חמים המותקנים מתחת לריצוף בבית. באמצעות שכבת הבידוד שנוצרת מתחת לצינורות או לגופי החימום משמשת הרצפה כמעין גוף חימום אשר פולט ומפזר חום כלפי מעלה באופן אחיד בחלל הבית. בנוסף לכך, למערכת יש וסט שליטה אשר באמצעותו ניתן לכוונן ולקבוע מידות חום שונות ברחבי הבית ולמנוע, הלכה למעשה, התחממות יתר של הרצפה וטמפרטורה לא רצויה.

שלבי התקנת המערכת

התקנת מערכת החימום התת רצפתית כוללת בסה”כ ארבעה שלבים.

  1. בשלב הראשון, לפני שניגשים לשלב הביצוע, יש לתכנן ביעילות את שטח הבית עבור הצבה נכונה של תשתיות המערכת.
  2. בשלב השני יש לפרוס את התשתיות במקום שבו יוצבו הצינורות שבהם יוזרמו המים החמים או גופי החימום החשמליים. מאחר שפריסת הצינורות או גופי החימום החשמליים חייבת להתבצע לפני הנחת הרצפה בבית, יש לשקול להתקין את המערכת עוד בשלב בניית הבית או שיפוצו. התקנת המערכת בבית קיים תצריך, ככל הנראה, החלפת הריצוף של הבית או, לכל הפחות, פירוק הריצוף, הרכבת מכלול החימום והחזרת הריצוף בחזרה.
  3. בשלב השלישי מתבצע חיבור של המערכת אל מקור ההפעלה. המערכת יכולה להיות מופעלת באמצעות גז, חשמל, סולר או נפט.
  4. בשלב האחרון בתהליך יורכב במערכת וסת שליטה אשר יאפשר לכם, כאמור, לשלוט ולבקר על פעילות החימום של המערכת בכל אחד מהחדרים בהם היא מותקנת.

חימום תת רצפתי – למה זה כדאי

לחימום תת רצפתי מספר יתרונות מרכזיים ובולטים.

ראשית, חימום תת רצפתי הינו פיתרון חימום חכם, נעים ונוח אשר מפזר ברחבי החלל חום אחיד שאינו מייבש וחונק את האוויר שאנו נושמים. מדובר בחימום בריא יותר בו האוויר נקי ואינו מזהםאו מסכן את הסביבה. המערכת פועלת למעשה באופן יעיל ומבטיחה כי החום שנפלט מהרצפה יעלה כלפי מעלה ולא ילך לאיבוד.

מלבד זאת, המערכת מאפשרת, כאמור, גם שליטה וויסות בהתאם לצרכים ולטמפרטורה הנדרשת בחדרים בבית. יתרון זה מבליט את העובדה כי מדובר במערכת חסכונית: באמצעות האפשרות לשלוט על הטמפרטורה בכל רגע נתון, ניתן לשלוט גם בהיקף הצריכה ואף בהוצאות החימום של הבית.

כמו כן, מבחינה אסתטית, לחימום תת רצפתי יש יתרון משמעותי: מכיוון שמדובר במערכת המותקנת מתחת לרצפה, היא אינה נראית לעין ולא תופסת שטח ומקום בבית. בשל כך, המערכת חוסכת שטחי אחסון ומיקום של רהיטים ברחבי הבית ואינה פוגעת או מגבילה בעיצוב החללים בו.

מאפשרת חופש בעיצוב הבית ולא מגבילה במיקום ואחסון של רהיטים.

בנוסף לכל אלו, המערכת הינה בטיחותית וידידותית לסביבה: היא מאפשרת ליהנות מבית חמים ללא כל שימוש באש ובחומרי בעירה הפולטים גזים רעילים. המערכת משמשת בנוסף פיתרון חימום שקט: היא אינה משמיעה כל רעש בעת הפעלתה ועל כן יש לה יתרון על פני מזגנים ומערכות חימום מרעישות.

למדע נוסף http://matanlev.co.il/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *